Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jamajka - lokality a destinace

Za turistický ráj je považován ostrov Jamajka ležící ve střední Americe v Karibském moři. Je součástí Velkých Antil a také jedním z největších ostrovů v této oblasti. Zaujímá rozlohu 10 990 km2 a sousedí s ostrovy Kuba a Haiti. Celkem zde žije 2 a půl milionu obyvatel, kteří mluví anglicky. Jamajka je tak největším anglicky mluvícím ostrovem v Karibiku.

Jamajské království oplývá jedinečným přírodním bohatstvím, najdete zde nádherné dlouhé pláže s jemným bílým pískem, azurové moře, rozmanitá pohoří i bujnou vegetaci ve vnitrozemí. Asi 25% ostrova pokrývají tropické lesy, ale vyskytují se zde rovněž savany s velkým množstvím kaktusů. Ve vnitrozemí se nachází rozsáhlé krasové oblasti, úrodné nížiny, řeky, vodopády, jeskyně a spousta dalšího. Pobřeží je lemováno korálovými útesy a na mnoha místech je skalnaté. Mezi hlavní přírodní atrakce Jamajky patří kaskádovité vodopády Dunn´s River Falls s přírodními jezírky, laguna Blue Lagoon, která je nejhlubší v celém Karibiku, nebo jezírka YS Falls.

Povrch ostrova je velmi rozmanitý, setkáte se zde s rovinami, vysočinou i mohutným pohořím. Nejvyšším pohořím jsou Blue Mountains (Modré hory) s dominantním vrcholem Blue Mountain Peak vysokým 2256 metrů nad mořem. Z horských oblastí k pobřeží stékají řeky, kterých je na Jamajce přes 120. K rychle tekoucím řekám patří Black River, Rio Cobre, Milk River, Rio Grande a Martha Brae. Na ostrově najdete také několik minerálních pramenů známých svými léčebnými účinky, v jejichž blízkosti byla vystavěna lázeňská centra.

Panuje zde vlhké a tropické podnebí, ostrov je občas ohrožován hurikány. Průměrně zde za rok spadne 198 cm srážek na metr čtvereční. V hornatých oblastech je to však mnohem více, až 762 cm ročně. Nejchudší na srážky je západ ostrova. Průměrná teplota dosahuje 27 stupňů Celsia, nejteplejší měsíce jsou od května do září, v zimním období trvajícím od prosince do března je neznatelně chladněji. Přívětivé a teplé klima panuje na Jamajce po celý rok, je tak ideální destinací jak pro letní, tak i zimní dovolenou.

Jamajka byla objevena v roce 1494 Kryštofem Kolumbem a v roce 1509 ji obsadili španělští kolonizátoři. V letech 1655 až 1962 byla korunní kolonií Velké Británie. Od roku 1958 byl ostrov součástí Západoindické federace, z níž ale v roce 1961 vystoupil. O rok později vyhlásila Jamajka svou nezávislost v rámci Společenství národů (Commonwealthu). V čele státu stojí guvernér, který zastupuje britskou královnu. Jamajka je v současnosti hospodářsky poměrně vyspělým státem s nízkou negramotností a bohatým cestovním ruchem, který se neustále rozvíjí.

V turistických letoviscích na pobřeží vyrostla spousta luxusních hotelů, restaurací i turistických atrakcí. K nejnavštěvovanějším jamajským destinacím patří Montego Bay, Ocho Rios nebo Negril. Střediska nabízí nádherné bělostné pláže, úžasnou vodu Karibiku, palmové háje a pestré možnosti zábavy. Kromě procházek po plážích se můžete věnovat rybaření, potápění, plachtění, surfingu a mnoha dalším vodním sportům. Ochuzeni nebudou ani příznivci golfu. Kromě turistických letovisek stojí za návštěvu samozřejmě i hlavní město Kingston, které je plné muzeí, divadel a hudebních klubů. Za návštěvu stojí také městečko Mandeville s koloniální anglickou atmosférou, nebo přístavní městečko Black River.

Jamajka je známá jako místo zrodu hudebního stylu reggae, který po celém světě proslavil jamajský zpěvák Bob Marley, vlastním jménem Robert Nesta Marley. Ten byl také vyznavačem rastafariánství, místního náboženství, které se vyznačuje například vegetariánstvím, odporem k „pohanské“ medicíně, nošením dredů a pletených rudo-žluto-zelených čepic. Pro milovníky reggae bude nezapomenutelným zážitkem návštěva muzea tohoto hudebníka.

Falmouth, město s prvním vodovodem na Jamajce

Falmouth, město s prvním vodovodem na Jamajce

Na severním pobřeží Jamajky se asi 37 km východně od turisticky hojně navštěvované zátoky Montego Bay, rozkládá město Falmouth. V minulosti bývalo velmi prosperujícím městem a jedním z nejrušnějších přístavů ostrova. Dnes jde o poklidné provinční městečko, které na první pohled působí trochu zanedbaně. Ukrývá však spoustu elegantních staveb.

celý článek

 

V Mandeville najdete nejstarší hotel na Jamajce

V Mandeville najdete nejstarší hotel na Jamajce

Mandeville ležící asi 20 kilometrů od jižního pobřeží Jamajky je pátým největším městem tohoto karibského ostrova. Je situováno v nadmořské výšce 600 metrů a stalo se centrem jamajského bauxitového průmyslu. To je znát především na okolní krajině poznamenané jeho intenzivní těžbou. Naštěstí zde však najdete i mnohé jiné, oku lahodící zajímavosti.

celý článek

 

Jamajka - dovolená na ostrově slunce, rumu a reggae

Jamajka - dovolená na ostrově slunce, rumu a reggae

Jamajka je třetím největším ostrovem Karibiku. Svými zhruba 11 tisíci kilometry čtvrečnými však odpovídá pouhé jedné sedmině rozlohy České republiky. Tedy území srovnatelné třeba se Středočeským krajem. Žijí na něm přibližně tři milióny obyvatel. Plochou i obyvatelstvem malý stát je však světově proslulý, a to z řady důvodů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko