Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jamajka - základní informace

Oficiální název: Jamajka
Hlavní město: Kingston
Počet obyvatel: 2,6 milionu
Rozloha:  10 990 km²
Měna: jamajský dolar (JMD) = 100 centů
Úřední jazyk: angličtina, patois

Obyvatelstvo:

Asi 90% obyvatelstva Jamajky tvoří černoši, mestici a mulati. Zbylých 10% představují běloši, Číňané a Indové. Nejrozšířenějším náboženstvím na ostrově je křesťanství, existuje zde dokonce kolem 100 křesťanských seskupení. Tím nejznámějším a nejtypičtějším náboženstvím pro Jamajku je však rastafariánství. Tato náboženská společnost vznikla ve 30. letech 20. století a je jakousi kombinací křesťanství, židovství, islámu a několika dalších animistických náboženství. Pro rastafariány je typické, že nepijí alkohol, nejedí maso, nosí dready a používají judaistické symboly, jako například židovskou hvězdu nebo lva kmene juda. Název rastafarián byl odvozen od jména etiopského císaře, původním jménem Ras Tafariho Makonnena, který byl považován za černošského mesiáše. Bylo mu prorokováno, že jednoho dne vyvede všechen původní africký lid do země zaslíbené – tedy zpátky do Afriky. Hlavními barvami, které toto náboženství uctívá, jsou rudá, žlutá a zelená. Jde o barvy, které se nachází na etiopské vlajce. Oficiálním jazykem je angličtina, někteří obyvatelé však mluví také jazykem patois. Gramotnost populace je okolo 84%.

Ekonomika:
Jamajka je poměrně vyspělým státem, do ekonomiky výraznou měrou přispívají příjmy z cestovního ruchu. Každoročně sem přijíždí spousty turistů ze všech koutů světa. Téměř polovina obyvatel je tak zaměstnána ve službách a dalších odvětvích turismu. Turisté pro Jamajčany představují významný zdroj příjmů a vyhlídku na lepší budoucnost. Přibližně polovinu objemu exportu představuje bauxit, hliník a oxid hlinitý, které jsou tak jedněmi ze zásadních pilířů ekonomiky. Hlavním obchodním partnerem jsou USA, Kanada a Velká Británie. Z průmyslových odvětví je důležitý zejména potravinářský průmysl. Lidé se ve velké míře věnují také zemědělství, pěstování okopanin, kukuřice, rýže, luskovin, zeleniny, cukrové třtiny, banánovníků a citrusů. Významný je také chov skotu, koz i rybolov.

Dějiny a kultura:
Jamajka byla objevena v roce 1494 mořeplavcem Kryštofem Kolumbem. Netrvalo dlouho a v roce 1509 sem připluli Španělé a ostrov kolonizovali. Jejich přítomnost měla za následek vymření původního obyvatelstva. Přitáhli sem do té doby neznámé choroby a vedli také četné války. Od 17. století, přesněji od roku 1655 však byla britskou kolonií. Původně ostrov pirátů se tak změnil na ostrov plný plantáží, kam byli zavlečeni otroci z Afriky. Toto otroctví bylo jedno z nejhorších v dějinách, otroci žili ve strašných podmínkách a byla po nich vyžadována tvrdá práce na plantážích. Status korunní kolonie získal ostrov roku 1866. V roce 1958 se ostrov stal členem Západoindické federace, ze které však o tři roky později vystoupil. Roku 1962 pak byla v rámci Commonwealthu vyhlášena nezávislost a v čele země dnes stojí britská královna Alžběta II. zastoupená generálním guvernérem.

Geografie:

Jamajka náleží do souostroví Velkých Antil a je omývána azurovými vodami Karibského moře. Skalnaté pobřeží je lemováno korálovými útesy, což láká hlavně milovníky potápění a šnorchlování. Povrch ostrova je velice rozmanitý. Na východě se tyčí pohoří Blue Mountains s nejvyšším vrcholem Blue Mountains Peak dosahující nadmořské výšky 2256 metrů. Většina ostrova je pokryta třetihorními pískovcovými horninami. Ty byly po mnoho let opracovávány vodou a vznikly tak četné krasové útvary, jako například žleby, závrty, hluboká údolí a podobně. Na severu ostrova vznikly kvůli četným dešťům rozsáhlé bažinaté oblasti. Krajina je porostlá bujným deštným pralesem i savanami s množstvím kaktusů. Na Jamajce panuje tropické teplé podnebí s občasným výskytem hurikánů.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko